فرش جانمازی کاشان

فرش جانمازی کاشان

فرش های جانمازی به فرش های گفته میشود که در نماز خانه حسینیه و تکیه در آن استفاده میگردد که از نام های دیگری مانند فرش مسجدی ،سجاده فرش ،فرش نماز،فرش محرابی،فرش جانمازی و نام های بسیار دیگر که بین اهالی مسجدی هستند نام گذاری میگردد .
در این مقاله قصد داریم که درباره ی فرش های جانمازی حرف بزنیم و خاصیت های آن را نام ببریم و درباره ی آن ها توضیحاتی مختصر بدهیم اگر تا آخر این مقاله همراه ما باشید اطلاعات مفیدی درباره ی فرش جانمازی دریافت خواهید کرد
فرش جانمازی کاشان رنگ بندی های مختلفی را دارا هستند که با توجه به رنگ سجاده فرش های ماشینی رنگ سبز نیز دارای طرفتاران بسیار زیادی هستند و امروزه نیز سجاده فرش ها با رنگ بندی های نیلی لاکی فیروزه ای دارای طرفتاران خاص به خود هستند.


انواع طرح های فرش جانمازی کاشان :

 


فرش های جا نمازی عموما به دوسته تقسیم میشوند که میتوان گفت این دوسته فرش های محرابی و فرش های تشریفاتی هستند.
که هر کدام از این نوع فرش های جانمازی خاصیت خاص به خود را دارند که وجود کیفیت و تراکم بافت تولید فرش سجاده ای را تنوع خاص خود را بخشیده است .
در این قسمت توضیحاتی درباره ی فرش های محرابی و تشریفاتی میدهیم.


سجاده فرش محرابی:


در فرش های جا نمازی به دلیل فضای کم و محدود دو لچک کنار یک دیگر قرار میگیرد.و شکلی به صورت دیواره ی محراب به خود میگیرند و به همین دلیل است که به این فرش ها فرش محرابی گفته میشود.
در این طرح معمولا طرح محراب و طرح حاشیه از نام و اولیای الهی و نام خداوند در روی این سجاده فرش ها برده میشود.
جدا از نقش مایه های گل و بوته در بعضی از این طرح ها وجود دارد این محصولات به دلیل طرح های محرابی و ... نظم و ترتیب خاصی به صف نمازگزار میدهند در این گونه فرش های جانمازی را میتوان در مسجد ها نماز خانه ها و حسینیه ها را مفروش کرد.
یکی از مزیت های این فرش های جانمازی کاشان این است که جهت قبله با توجه به این نوع فرش ها به سادگی قابل تشخیص است.
فرش تشریقاتی :با توجه به این که اهل سنت برای نماز خواندن بر روی فرش های دارای گل و بوته پرهیز میکنند .در مساجد اهل سنت اغلب فرش های جانمازی طرح تشریفاتی را به خود گرفته اند و فرش جانمازی های تشریفاتی به صورت ساده هستند و طرح های گل و بوته را به خود نگرفته اند.
فرش تشریفاتی نیز مانند فرش های جانمازی در طول های مختلفی بافته میشود اما تفاوت فرش های تشریفاتی با فرش های محرابی در این است که دارای گل دسته و محراب نیستند و از طرح های ساده بافته شده اند.
در طرح این نوع فرش ماشینی یک طرف یا دو طرف آن حاشیه ای بافته میشود واین فرش ها شباهت بسیار زیادی به کناره های فرش ماشینی دارند
در فرش های تشریفاتی علاوه بر مسجد ها میتوان در راه رو ها پله ها ورودی هتل ها استفاده نمود .


طول و عرض فرش های جانمازی کاشان:


فرش های سجاده ای محرابی و فرش های سجاده ای تشریفاتی در اندازه های متفاوتی نیز بافته میشود.رول های فرش مسجدی را طبق عرف کنونی 25 در یک متر در نظر میگیرند. ولی در اندازه های متر و بیشتر نیز مورد سفارش قرار میگیرد.
در ابعاد این محصول از عبارت عرض سجاده فرش و عرض رول سجاده فرش نیز استفاده میگردد .
نکته ی قابل توجه این است که عرض رول سجاده و عرض فرش های جانمازی با یک دیگر متفاوت میباشد.
عرض سجاده فرش را نیز میتوان طول سجاده فرش نیز نامید ولی عرض فرش های جانمازی کاشان از وسط ستون سجاده تاوسط ستون سجاده فرش کناری میباشد و غالبا عرض سجاده به سلیقه ی مشتری و تولید کننده بستگی دارد .
ولی برای فرش های جانمازی عرف متعادل بازار از 60 سانتی متر 65سانتی متر میباشد و معمولا در جهت قبله بوده و طول آن در راستای قبله قرار میگیرد.


قیمت فرش جانمازی کاشان :


نکته ی مهم در خرید فرش های ماشینی این است که هر فردی با توجه به نیاز خودش باید فرش مورد نظر خود را خریداری کند
و درست است که هرگرانی بی علت نیست و هر ارزانی بی علت نیست اما باید توجه داشته باشید که لزوما اگر کسی جنس ارزانی به ما بفروشد دلیل نمیشود که او حتما به ما خیر میرساند و همچنین اگر کسی جنس گرانی به ما میفروشد لزوما به این دلیل نیست که ما یک جنس بسیار مرغوب را خریداری نموده ایم این ما هستیم که بایدآگاهانه خرید کنیم و پول و انرژی خود را بیهوده صرف نکنیم
و اما درباره ی قیمت فرش های سجاده ای کاشان در این نوع فرش ها با توجه به دلایل زیر قیمت گذاری میگردد:
_جنس نخ فرش
_شانه و تراکم فرش
_وزن فرش


جنس نخ فرش های ماشینی جانمازی  سه نوع میباشد:


و ارزان ترین نخ ها نخ های BCF میباشدکه غالبا در فرش هایی که برای کشور های ضعیف تر نظیر افغانستان بافته میشود تولید میگردد
فرش های BCFجزو فرش های درجه سه به حساب میاید و فرش های درجه دو نیز میتوان به فرش های پلی استر نیز اشاره نمود.
و اما نوع مرغوب فرش های ماشینی که بافته میشود از نخ های تمام اکرولیک است که با بهترین کیفیت نخ ها برای فرش های ماشینی تولید میگردد و بهترین کیفیت برای فرش های مسجدی فرش تمام اکرولیک میباشد


خرید فرش جانمازی و خرید فرش جانمازی به صورت اینترنتی :


اولین قدم در خرید فرش جانمازی مشخص کردن متراژ آن است و ابعاد مسجد میباشد.شما میتوانید با ارسال طرح و نقشه و متراژ آن از نظر کارشناسان کا بهره مند شوید و یکی از بهترین فرش های سجاده ای راخریداری نمایید.
مرحله ی دوم در خرید فرش جانمازی کاشان:انتخاب رنگ فرش مناسب برای نماز خانه و مسجد میباشد که شما با توجه به فضای داخلی مسجد یا حسینیه آن را انتخاب میکنید و در صورت نیاز میتوانید از نظر کارشناسان ما استفاده کنید و همچنین ما با ارسال نمونه کار های بافته شمیتوانیم شمارا در بهترین انتخاب ممکن یاری برسانیم
در مرحله ی سوم که مرحله ی اخر میباشد شما مبلغی را به عنوان بیعانه میدهید تا سفارش شما ثبت و نهایی گردد.
در مرحله ی چهارم پس از بافت سجاده فرش مبلغ کلی را پرداخت میکنید و ثبت سفارش شما نهایی میگردد.

برای تماس با مدیریت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

03154702555

09132634245

09133324245

ارسال شده 1399-11-28 مقالات فرش ماشینی 0 209

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

شما باید  وارد شده باشید  برای ارسال نظر.

کد QR

بازدید شده

بدون محصول
مقایسه 0