گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش ماشینی یکی از انواع فرش های ماشینی و زیر اندازهایی است که برای کفپوش استفاده می شود. این محصول یکی از چندین نمونه محصول مدرنی است که توسط دستگاه های پیشرفته تولید فرش های ماشینی تولید و بافت می شود. بافت گلیم فرش ها توسط برخی از شرکت های بافت فرش های ماشینی صورت می گیرد که معمولا دستگاه هایی با کیفیت های مختلف 320 و 440 و یا 500 شانه دارند . اما از میان تمامی محصولات گلیم فرش , گلیم فرش های 320 شانه به خاطر قیمت کمتری که دارند و همچنین مصارف صادراتی بسیار زیادی که دارند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند . این که کیفیت بافت و مشخصات گلیم فرش ها به چه شرح است و تولید آن ها توسط چه شرکت هایی صورت می گیرد موضوعی است که در این مقاله گروه تحلیلی قالی سلیمان به شرح آن می پردازد .


گلیم فرش :


طرح و رنگ و لعاب اصلی گلیم فرش های ماشینی از همان فرش های ایلات و عشایر گرفته شده است که آن ها در کومه ها و چادرهای عشایری خود استفاده می کنند . از انجا که عشایر خود مردمی خودساخته هستند به جهت زیر اندازهای خود , پشم های حیوانات خود را ریسدند و با آن ها فرش هایی را بافت می کردند که به آن ها گلیم فرش گفته می شد , طرح اصلی گلیم فرش ها شامل شکل های هندسی و حیوانات می شد. ایده بافت گلیم فرش ماشینی نیز از همین فرش های عشایر گرفته شد و طرح های آن نیز دقیقا به مانند طرح هایی است که ان ها استفاده می کنند طوری که امروزه پر فروش ترین طرح های گلیم فرش های ماشینی را همان طرح های قشقایی وبختیاری تشکیل می دهند .


کیفیت بافت گلیم فرش های ماشینی :


زمانی که از کیفیت بافت گلیم فرش ها سخن می گوییم باید چندین مورد را مورد بررسی قرار دهیم . اولا این که شانه و تراکم بافتی گلیم فرش ها که پایه و اساس هر گلیم فرش را تشکیل می دهد بر چه اساسی است. لازم به ذکر است که باهمین شانه و تراکم گلیم فرش ها به راحتی می توان عمر گلیم فرش های ماشینی را تخمین زد  .  از طرف دیگر وزن گلیم فرش ها نیز می توانند ضخامت و سنگینی گلیم فرش را ایجاد می کنند که خود می توانند در عمر و دوام و ماندگاری گلیم ها اثر داشته باشند . در ادامه هر کدام از این عوامل را به طور کامل شرح می دهیم .شانه و تراکم گلیم فرش :


شانه به تعداد گره هایی گفته می شود که در هر واحد از عرض فرش ماشینی و گلیم فرش ماشینی مشاهده می شود هر چه میزان شانه فرش ها  و گلیم فرش ها بیشتر باشد مشخصا کیفیت گلیم فرش بهتر می شود لازم به ذکر است که شانه فرش در هر متر از عرض سنجیده می شود. معمولا گلیم فرش ها با سه شانه متفاوت بافته می شود که عبارتند از 320 , 440 و 500 شانه , امروزه گلیم فرش های 320 شانه به نسبت دیگر گلیم فرش های ماشینی بیشتر در بازار موجودند . عامل دیگر تعیین کننده کیفیت و برتری گلیم فرش ها تراکم است که به تعداد گره هایی گفته می شود که در هر واحد متری از طول گلیم فرش مشاهده می شود معمولاتراکم ها سه برابر اندازه واقعی خود اعلام می شوند اما در دستگاه های گلیم فرش که به صورت دوبل نیست تراکم دو برابر اندازه واقعی خود اعلام می شود . مثلا وقتی می گوییم تراکم گلیم فرش ها 620 است , تراکم هر متر از طول گلیم فرش ها چیزی حدود 310 می باشد. هر چه تراکم گلیم فرش ها بیشتر شود مشخصا ضخامت گلیم فرش ها بهتر شده و کیفیت آن ها نیز بالاتر می رود .وزن گلیم فرش ها درهر متر :


عامل دیگری که در کیفیت گلیم فرش ها اثر گذار است , وزن گلیم فرش ها در هر متر می باشد به طوری که هر چه وزن بیشتر باشد مشخصا میزان پودی که در فرش استفاده شده بیشتر است در این صورت کیفیت گلیم فرش بالاتر می رود معمولا گلیم فرش هایی که برای مصارف صادراتی استفاده می شوند وزنی برابر با 1200 گرم در هر متر دارند . هر چه این وزن بالاتر رود قیمت گلیم فرش ماشینی افزایش خواهد داشت .بهترین وزن برای گلیم فرش های ماشینی برابر با 1500 گرم می باشد .


موارد مصرف گلیم فرش :


گلیم فرش های ماشینی معمولا در تمامی خانه ها و اماکن عمومی همچون خابگاه های دانشجویی و هتل ها و حتی در برخی مساجد و نمازخانه ها به جای موکت و فرش های ماشینی استفاده می شوند. گلیم فرش ها درخانه های ایرانی ها برای مصارفی مانند روپله ای به دو صورت برشی و قالیچه ای و راهرویی به صورت برشی و رولی استفاده می شود . دیگر استفاده ای که از گلیم فرش ها می شود معمولا در اشپرخانه ها به عنوان فرش کف آشپزخانه و در جلوی درب منازل به عنوان پادری می باشد .تولید گلیم فرش :


تولید گلیم فرش های ماشینی توسط دستگاه های مخصوص گلیم فرش به صورت 5 یا شش رنگ  و یا گاهی موارد هشت رنگ صورت می گیرد مشخصا گلیم فرش های ماشینی 8 رنگ زیباتر از گلیم فرش های 5 رنگ هستند زیرا که تنوع رنگ و زیبایی خاصی دارند. گلیم فرش ها معمولا با توجه به مواردی که از ان ها استفاده می کنیم به شکل های خاصی تولید و بافت می شوند از جمله نمونه های تولیدی گلیم فرش ماشینی می توان به شکل های زیر اشاره کرد :1)    گلیم فرش های قالیچه ای :


گلیم فرش های قالیچه ای انواع گلیم فرش هایی هستند که در سایز های کوچک طراحی و بافته می شوند . معروف ترین سایز برای گلیم فرش های قالیچه ای عبارت است از سایز 1.5*2.25 که به گلیم فرش های 4 متری مشهورند .اما گلیم فرش های ماشینی 6 متری نیز جزیی از گلیم فرش های قالیچه ای مشهور شناخته می شوند. دیگر گلیم فرش های موجود در بازار فرش ماشینی عبارتند از گلیم فرش های 1*1.5 و گلیم فرش های 9 متری و 12 متری .  سایز گلیم فرش های 9 متری 2.5*3.5 است . سایز گلیم فرش های 12 متری 3*4 است . برخی از گلیم فرش ها نیز برای مصارف صادراتی استفاده می شوند که سایز آن ها 3*5 و 3*6 و 6*4 و 5*4 است .2)    گلیم فرش های کناره ای :


یکی دیگر از گلیم فرش های ماشینی , گلیم فرش های کناره ای می باشند که در سایز های مختلفی مانند 1*2 و 1*3 و 1*4 تولید و بافت می شوند. شاید بتوان گفت که چون گلیم فرش های برشی زیادی در بازار وجود دارند گلیم فرش های کناره ای امروزه کمتر بافت شده  وکمتر به فروش می رسند.3)    گلیم فرش رولی :


یکی دیگر از انواع گلیم فرش های ماشینی , گلیم فرش های رولی می باشد که با عرض های مختلفی بافته می شود معمولا عرض گلیم فرش های رولی از 50 سانتی متر شروع می شود و تا 400 سانتی متر ادامه پیدا می کند . به این صورت که هر ده سانتی متری رول بعدی بافته می شود . پر فروش ترین رول های گلیم فرش ماشینی دارای عرض 100 و 80 و 120 سانتی متر اند . اما گلیم فرش های رولی با عرض 3 و 4 متر بیشتر برای کارهای صادراتی استفاده می شوند.


خرید گلیم فرش ماشینی سلیمان صباحی :


یکی از شرکت های بزرگ تولیدی گلیم فرش ماشینی , شرکت سلیمان صباحی است ,این شرکت تولید کننده انواع گلم فرش های ماشینی در طرح های متفاوت است . چنانچه قصد خرید گلیم فرش های مختلف دارید به راحتی می توانید از تولیدی قالی سلیمان صباحی گلیم فرش مد نظر خود را خریداری کنید .

ارسال شده 1399-02-20 مقالات فرش ماشینی 0 340

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

شما باید  وارد شده باشید  برای ارسال نظر.

کد QR

بازدید شده

بدون محصول
مقایسه 0