گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش ماشینی یکی از مهم ترین محصولات شرکت فرش سلیمان صباحی می باشد علاوه بر این یکی از مهم ترین کف پوش هایی است که برای مصارف خانگی آشپزخانه و راهرو ها استفاده می گردد. شاید بتوان گفت بیشتر افراد گلیم فرش ها را به صورت برشی خریداری می کنند . در این نوشته قصد داریم به توضیحات بیشتری در مورد انواع گلیم فرش بپردازیم


مشخصات فنی گلیم فرش ماشینی :


می توان گفت که گلیم فرش ماشینی  از جمله ساده ترین بافت ها در دسته ی انواع فرش ماشینی می باشد که هیچ گونه پرزی ندارد . زمانی که به دنیال مشخصات فنی گلیم فرش می رویم باید تمام مشخصات بافت شامل شانه و تراکم و تعداد رنگ و رنگ زمینه گلیم فرش ها را مورد بررسی قرار دادشانه گلیم فرش :


گلیم فرش ها با شانه ی بافتی 320 تولید می گردند در واقع دستگاه های بافتی ان ها 320 شانه می باشد . برای بافت گلیم فرش های ماشینی از دستگاه های بافتی مختلفی استفاده می شود که مهم ترین آن ها دستگاه ADR می باشد . زیرا که تولید این گونه از دستگاه ها نسبت به بقیه دستگاه های گلیم فرش بیشتر است.تراکم گلیم فرش :


تراکم تولیدی گلیم فرش های مختلف با یکدیگر متفاوت است. تراکم گلیم فرش ها می تواند از 600 تا 750 متفاوت باشد اما به صورت نرمال تراکم گلیم فرش ها چیزی حدود 640 است.پود گلیم فرش :


بیشتر پود گلیم فرش ها را جوت تشکیل می دهد به همین دلیل است که حالت شکنندگی روی گلیم فرش های مختلف وجود دارد و در صد کمی از پول گلیم فرش ها پنبه است.الیاف گلیم فرش  :


گلیم فرش ها با الیاف پلی استر هیت ست تولید می گردند و در واقع می توان گفت اصلا برای تولید گلیم فرش ها الیاف صد در صد اکرولیک استفاده نمی شوند و از انجا که گلیم فرش ها ,فرش هایی بدون پرز هستند نوع نخ تاثیری در ماندگاری فرش ماشینی ندارد .تعداد رنگ گلیم فرش ها :


گلیم فرش ها معمولا به صورت پنج و شش رنگ  و هشت رنگ تولید و بافت می شوند اما بیشتر می توان گفت گلیم فرش های 5 رنگ تولید بیشتری نسبت به انواع دیگر گلیم فرش های ماشینی دارند.رنگ زمینه ی گلیم فرش ها :


از انجا که گلیم فرش ها برای آشپزخانه و راهرو بیشتر استفاده می شوند و به نسبت پاخور خیلی زیادی دارند باید رنگ هایی چرک خور داشته باشند. رنگ های زمینه ی گلیم فرش ها بیشتر رنگ های بادامی و قهوه ای هستند
البته برخی از  گلیم فرش ها نیز با رنگ های سرمه ای و مشکی تولید و بافت می شوند .
سایز های گلیم فرش :


گلیم فرش ها معمولا هم در سایزهای قالیچه ای و هم در سایز های ابعادی و پادری و روپله تولید و بافت می شوند


گلیم فرش قالیچه ای :


گلیم فرش های قالیچه ای بیشتر در سایز های 1.5*2.25 بافته می شود. گلیم فرش های شش متری که در سایز 2*3 هستند نیز فروش به نسبت خوبی دارند اما گلیم فرش های 1*1.5 نیز بیشتر برای جلوی درب خانه ها استفاده می گردد. اما دیگر سایز های گلیم فرش قالیچه ای عبارتند از : گلیم فرش 9 متری با سایز 2.5*3.5 , گلیم فرش 12 متری با سایز 3*4 متر .گلیم فرش گرد:


یکی دیگر از انواع گلیم فرش های پر فروش , گلیم فرش های گرد می باشند , گلیم فرش های گرد نیز بیشتر در سایز 1*1 به فروش می رسند. علاوه بر این گلیم فرش های گرد در قطر های 80 سانتی متر, 1.5 متر و 2 متر و 3 متر نیز بافته می شوند .گلیم فرش رولی :


برخی دیگر از گلیم فرش ها به صورت رولی بافته می شوند رول های گلیم فرش معمولا از عرض 50 سانتی متر شروع می شود و هر ده سانتی متر به عرض گلیم فرش ها اضافه می شود به صورتی که تا رول عرض 4 متر ادامه پیدا می کند . طول هر کدام از رول های گلیم چیزی حدود 25 متر  تا 30 متر می باشد .


گلیم فرش های پادری:


گلیم فرش های پادری در سایز 50*80 به صورت مستطیلی و یا بیضی و یا اینکه نیم دایره تولید و بافت می گردد.گلیم فرش روپله ای:


گلیم فرش های روپله ای در طول 30 سانتی متر تولید می شود و عرض گلیم فرش های روپله ای از 60 تا 100 سانتی متر متغیر است.طرح های گلیم فرش ماشینی :


طرح های گلیم فرش های ماشینی بیشتر به صورت مربع یا لوزی و یا طرح های ورساچ می باشد اما طرح های دیگری همچون طرح های گل و بوته دار نیز در میان انواع گلیم فرش ها مشاهده می شود.


ارسال شده 1398-11-22 مقالات فرش ماشینی 0 482

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

شما باید  وارد شده باشید  برای ارسال نظر.

کد QR

بازدید شده

بدون محصول
مقایسه 0