فرش 700 شانه بخریم یا فرش 1000 شانه ؟

فرش 700 شانه بخریم یا فرش 1000 شانه ؟


خصوصیات فرش ۷۰۰ شانه:


فرش ماشینی ۷۰۰ شانه همان طور که از نام آن مشخص است از نظر تعداد شانه ۷۰۰ گره دارد و از نظر تراکم نیز در حدود ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ گره که متداول ترین آن ها تراکم ۲۵۵۰ است. فرش های ماشینی  که ۷۰۰ شانه هستند و اصل می باشند دارای ۸ الی ۱۰ رنگ می باشند. دستگاه هایی که برای بافت فرش ۷۰۰ شانه از آن استفاده می شود بسیار مدرن و پیشرفته هستند که در حال حاضر این دستگاه ها در ایران نیز موجود است. معروف ترین دستگاههای فرش ماشینی 700 شانه دستگاه شونهر و واندویل می باشند . فرش ۷۰۰ شانه نسبت به دیگر فرش های مدرن و با کیفیت ضخامت بیشتری دارند هزینه این فرش ها نیز کمتر از فرش ها با شانه های بالاتر استخصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه:


فرش ۱۰۰۰ شانه دارای تراکمی در حدود ۳۰۰۰ است و جنس نخ آن پنبه و آکریلیک هیت ست است. این فرش را در دو دسته ۸ رنگ و10 رنگ تولید می کنند. فرش ۱۰۰۰ شانه از آنجا که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه ریز بافت تر است شباهت زیادی به فرش دستباف دارد که به دلیل ریز بافتی نیز فرش ۱۰۰۰ شانه زیبایی خاصی را دارد و همین عامل سبب شده است که قیمت آن بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه باشد. الیاف فرش های ماشینی 1000 شانه همگی تهیه شده از نخ زمرد مشهد یا همان الیاف بایر المان می باشد.کدام فرش ماشینی بهتر است؟


وقتی صحبت از خرید فرش علی‌الخصوص فرش ماشینی می‌شود با سوال‌های زیادی روبه‌رو می‌شویم. این موارد به ویژگی‌های انواع مختلف فرش ماشینی مربوط می‌شود که در نهایت تفاوت‌هایی اساسی ایجاد کرده و باعث می‌شود هر فرشی با ویژگی خاص برای شرایط محیطی متفاوت، کاربرد بیشتری داشته باشد. این تفاوت‌ها شامل نوع نخ به کار رفته در فرش، ضخامت فرش، تراکم و … آن است که به طور مستقیم با کیفیت و البته قیمت فرش در ارتباط است. این روزها فرش ماشینی بازار خوبی دارد که فرش ۷۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه از پرفروش‌ترین آن‌ها هستند. اما چه چیزی تعیین می‌کند که کدام فرش نسبت به دیگری برتری دارد یا اصلا لازم است فرشی با تراکم بیشتر تهیه کنیم یا نه؟فرش 700 شانه بهتر است یا 1000 شانه


فرش 1000 شانه از فرش 700 شانه یک درجه جدید تر است .  فرش ۷۰۰ شانه از تنوع طرح و نقشه خوبی برخوردار است و توانسته تمام سلیقه‌ها را پوشش دهد. فرش با رنگ زمینه روشن، تیره، تند،‌ ملایم و طرح‌های شلوغ، خلوت. همه در بین فرش‌های ۷۰۰ شانه دیده می‌شود. این فرش‌ها به ظرافت نمونه‌های ۱۲۰۰و1000 شانه و یا ۱۵۰۰ شانه نیستند اما چیزی از زیبایی کم ندارند و برای زیبایی خانه و دکوراسیون آن گزینه‌ای ایده‌آل هستند.
این مساله بدین خاطر است که در فرش های 700 شانه تراکم پایین تر است و در فرش 1000 شانه هم سایز نخ نازک تر شده است و هم این که تراکم بیشتری دارد به همین دلیل در قسمت آهار و تکمیل فرش ، با دستگاه شیرینگ از خاب فرش 1000 شانه کم می کنند تا تارهای خاب به هم نپیچید و به اصطلاح طرح فرش به خوبی پیدا باشد .تفاوت های دیگر فرش های ماشینی 700 و 1000 شانه :پس اگر فرشی میخواهید که ضخامت زیادی داشته باشد بهتر است فرش 700 شانه بخرید .اما فرش 1000 شانه بسیار زیباتر و لوکس تر است و اگر برایتان ضخامت فرش اهمیتی ندارد می توانید فرش 1000 شانه بخرید .
تنوع فرش 700 شانه از فرش 1000 شانه بیشتر است و همین طور تنوع قیمت آن برحسب تنوع رنگ بیشتر است .
به جز افراد معدودی که به هر دلیلی برای خرید فرش ماشینی ارزان به کاشان می آیند و فقط به
قیمت فرش توجه می کنند نه به کیفیت آن، اکثر افراد به دنبال خرید بهترین فرش ماشینی برای خانه خود می باشند.
اولین سوال این افراد بعد از ورود به کارخانه، این است که کدام فرش ماشینی بهتر است؟ ۷۰۰ شانه،
۱۰۰۰ شانه. در جواب باید گفت که اگر بخواهیم فرش ها را از لحاظ قیمت در مقایسه با کیفیت بررسی کنیم،
فرش ماشینی ۷۰۰ شانه گوی سبقت را از بقیه فرش های ماشینی خواهد ربود.


فرش ضخیم تر کدام است ؟


اگر به دنبال ویژگی خاصی در فرش باشیم نتیجه متفاوت خواهد شد.
افرادی که بیشتر عادت دارند بر روی فرش بنشینند وازمبل استفاده نمیکنند معمولاً به دنبال فرش
های ضخیم ترو نرم ترمیگردند. توصیه ما به این افراد خرید فرش ۷۰۰ شانه می باشد .
توجه داشته باشید که با افزایش شانه و تراکم، ضخامت فرش ماشینی کمتر شده و بر لطافت آن افزوده خواهد شد.
اما افرادی که زیبایی فرش در اولویت اول آنها قرار دارد و بیشتر از مبل استفاده می کنند بهتر است که فرش ۱۰۰۰ شانه یافرش ۱۲۰۰ شانه را خریداری نمایند.
زیرا این فرش ها به‌ دلیل تراکم بسیار بالایی که دارند بسیار ریزبافت می باشند و این ریزبافت بودن زیبایی آنها را دو چندان کرده است.تفاوت قیمت فرش 1000 شانه با فرش 700 شانه


همانطور که گفته شد فرش 1000 شانه دارای بافت ظریف تر نسبت به فرش 700 شانه است که این ظرافت در بافت باعث شده رخ بهتری داشته باشد و ظاهر آن زیباتر شود، از سوی دیگر در بافت فرش 1000 شانه به علت استفاده از الیاف نازک تر، فرآیند هیت ست شدن با بخار انجام می شود تا استحکام نخ افزایش یابد که این امر باعث کاهش پرزدهی فرش هم می شود، دستگاه بافندگی فرش 1000 شانه تراکم 3000 هم از قدرت بیشتری برخوردار است و در نتیجه قیمت این فرش به علت ویژگی های ذکر شده بیشتر است و فروش بهتری هم در بازار و به خصوص شهرهای بزرگ دارد.نمای ظاهری فرش های ماشینی 700 و 1000 شانه :


یکی از دیگر از تفاوت‌های فرش ۷۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه نمای ظاهری آن‌هاست. هر دو آنها فرش ماشینی کلاسیک هستند و نقشه‌های نسبتا مشابهی دارند اما بیشتر نقشه‌های فرش ۱۰۰۰ شانه مدرن‌‌تر و به روز است در حالی که فرش ۷۰۰ شانه بر طرح‌های سنتی‌‌تر و قدیمی تمرکز دارد. زیبایی بیشتر فرش‌های ۱۰۰۰ شانه به یک عامل دیگر نیز بستگی دارد و آن استفاده از نخ‌های تاپس است. این نخ‌ها که نرمی و لطافت بیشتری دارند، درخشان‌‌تر هستند و رنگ‌ها را با جلوه بیشتری نشان می‌دهند.


ارسال شده 1398-10-04 مقالات فرش ماشینی 0 315

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

شما باید  وارد شده باشید  برای ارسال نظر.

کد QR

بازدید شده

بدون محصول
مقایسه 0