قیمت فرش هزار شانه کاشان

قیمت فرش هزار شانه کاشان

مفهوم شانه و تراکم در فرش های ماشینی :


یک فرش وقتی بافته می شود دارای دو نوع تراکم است ؛ یکی تراکم طولی و دیگری تراکم عرضی .
وقتی می گوییم تراکم عرضی منظورمان تعداد گره هایی است که یک فرش در یک متر عرض دارد و هنگامی که از تراکم طولی صحبت می کنیم منظور تعداد گره های فرش در یک متر طول است .
تراکم عرضی را با شانه بیان می کنیم یعنی فرش هزار شانه در یک متر عرض ، تعداد هزار گره دارد و اگر آن را بشماریم متوجه می شویم .
تراکم طولی را نیز با تراکم نشان می دهیم که فرش های هزار شانه با کیفیت دارای تراکم سه هزار هستند ، این یعنی اینکه در یک متر طول دارای سه هزار گره است و این یک بافت متراکم را به وجود می آورد که محصول آن یک فرش پر وزن و با دوام است که یک فرش با بافت ریز و شبیه دستباف خروجی آن است .قیمت فرش هزار شانه کاشان


خرید فرش یکی از گزینه های اجتناب ناپذیر برای منزل می باشد و امروزه با افزایش تولید کنندگان در حوزه فرش ماشینی  در کاشان و سایر شهر ها مانند مشهد و تبریز وجود انواع و اقسام طرح ها و نقشه ها و شانه و تراکم موجود در بازار فرش ، انتخاب بهترین فرش ماشینی در این میان کار ساده ای نیست . علاوه بر این قیمت فرش ماشینی معضلی است که بر این بازار حاکم است و البته همه مردم سعی در خرید فرش ماشینی با مناسب ترین قیمت نسبت به ویژگیهای آن را دارنداز جمله عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت فرش :


- تعداد شانه و تراکم
- تعداد رنگ بافته شده در فرش
- ابعاد فرش
- وزن  فرش
- الیاف به کار رفته در بافت
می باشد که بر اساس این عوامل  قیمت فرش متفاوت است. درادامه توضیح مختصری درمورد این عوامل ارائه میدهیم
مقدار شانه وتراکم فرش:


همانطور که گفتیم موارد مختلفی در قیمت فرش ماشینی تاثیر گذارند که از جمله آن ها به جنس الیاف کاربردی ، نوع دستگاه بافت ، تعداد شانه و تراکم فرش ، تعداد رنگ و ... اشاره کردیم . در این بین شانه و تراکم بیشترین تاثیر را دارند . زیرا با افزایش تراکم عرضی و طولی فرش ( شانه و تراکم ) ، به تعداد گره های آن نیز افزوده می شود و همین امر باعث تغیر درقیمت فرش می شود.


تعداد رنگ فرش:


تعداد رنگ فرش از دیگر فاکتور های موثر بر قیمت فرش می باشد محصولات فرش هزار شانه ماشینی کاشان دارای تنوع 8 و 10 رنگ می باشد که قیمت گذاری این فرش ها نیز بر اساس تعداد رنگبندی و ابعاد فرش می باشد که هر چه تعداد شانه و ابعاد بالاتر برود قیمت فرش هزار شانه هم بالاتر خواهد رفت و بر زیبایی آن افزوده می شود.


ابعاد فرش:


یکی از عواملی که در قیمت فرش هزار شانه کاشان تاثیر گذار است ابعاد فرش می باشد که با افزایش آن تعداد ریشه ها ( گره ) در آن بالا می رود و نرخ فرش ماشینی را تغییر میدهد .
با بزرگتر شدن اندازه فرش الیاف مورد استفاده در تولید آن بیشتر شده بنابراین قیمت بالاتری را نیز در پی خواهد داشت به گونه ای که قیمت فرش متناسب با اندازه آن محاسبه خواهد شد به عنوان مثال ؛ در صورت یکسان بودن طرح و کیفیت فرش ، فرش 12 متری قیمت 2 برابری نسبت به فرش 6 متری دارد.


سایز های استاندارد فرش ماشینی به شرح زیر است :


فرش ماشینی 6 متری
فرش ماشینی 9 متری
فرش ماشینی 12 متری
البته بعضی از تولید کنندگان امکانات تولید و فروش فرش ماشینی با سایز دلخواه مشتری را دارند . با افزایش سطح مساحت فرش ماشینی قیمت فرش ماشینی نیز بالاتر می رود . اگر بخواهیم رده بندی برای قیمت سایز های مختلف فرش در نظر بگیریم مثلا  فرش هزار شانه 12 متری و بعد فرش هزار شانه 9 متری و فرش هزار شانه 6 متری به ترتیب از بیشترین قیمت به سمت کمترین قیمت خواهد بود . قابل توجه است که فرش ماشینی هزار شانه سفارشی نحوه محاسبه قیمت متفاوتی را دارد . روش محاسبه قیمت فرش فرمولی دارد که در اینجا بیان می کنیم معمولا قیمت پایه روی فرش 12 متری است و بقیه سایز های فرش از روی آن محاسبه می شود .
 نحوه محاسبه قیمت فرش 9 متری به این صورت است که قیمت فرش 12 متری تقسیم بر 12 و نتیجه حاصل در 9 ضرب شده و با سه درصد قیمت فرش 12 متری جمع می شود .
قیمت فرش 6 متری  برابر است با قیمت فرش 12 متری تقسیم بر دو .
علت وجود 3% در قیمت فرش 12 متری به دلیل وجود نیم متر برزنت در کنار فرش 9 متری است زیرا برای بافت این گونه فرش از دستگاهی استفاده می شود که دارای عرض 3 متر می باشد که برای جبران این نیم متر از بافت برزنت در عرض فرش استفاده می شود .


طرح و نوع طراحی فرش ماشینی:


واضح است که شرکت های تولید فرش هزینه های بسیاری را برای طراحی نقشه فرش متحمل می شوند و این هزینه های روی قیمت فرش تاثیر گذار است هرچه نقشه فرش ماشینی جدیدتر و انحصاری تر باشد بر روی قیمت فرش تاثیر افزایشی خواهد گذاشت .
حذف واسطه یکی دیگر از عواملی ست که تاثیر به سزایی در قیمت فرش دارد . به همین جهت برند فرش کاشان با رعایت این مورد ، بهترین قیمت فرش ماشینی را از آن خود کرده و از این طریق افتخار خدمت رسانی به تمامی افراد را دارد . هم چنین فروش عمده فرش هم جزء خدمات بوده که به دلیل حذف واسطه بسیار مقرون به صرفه می باشد .


ارسال شده 1398-10-01 مقالات فرش ماشینی 0 298

نظری بنویسیدپاسخی بنویسید

شما باید  وارد شده باشید  برای ارسال نظر.

کد QR

بازدید شده

بدون محصول
مقایسه 0